Najczęstsze przyczyny awarii kserokopiarek

Kserokopiarki są jednymi z najczęściej używanych urządzeń w biurach, dlatego też powinny być niezawodne. Niestety nawet najdroższe urządzenia nie są w stanie prawidłowo funkcjonować przez nieskończoną liczbę lat. Wraz z upływem czasu i częstotliwością eksplantacji kserokopiarki ulegają mniej lub bardziej poważnym awariom. Kluczową kwestią jest znalezienie przyczyny problemu. Można wówczas samodzielnie dokonać naprawy i wówczas serwis kserokopiarek okazuje się być zbędnym wydatkiem. Ważne jest to, aby zapobiegać awarii urządzeń.

Niedziałająca kserokopiarka – co jest tego powodem?

Niemalże w każdej firmie używa się kserokopiarki. Im więcej jest ona eksploatowana, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że w końcu przestanie prawidłowo funkcjonować i wystąpi awaria. Bardzo często problemy z tego typu urządzeniami wynikają z ich niewłaściwego użytkowania, a nie z ich niskiej jakości/wydajności. Wiele osób nie ma nawet w zwyczaju zapoznawać się dokładnie z instrukcją obsługi dołączaną przez producenta do opakowania, co jest dużym błędem. Jeśli ktoś postępuje zgodnie z zaleceniami producenta, to ryzyko zepsucia się urządzenia drastycznie spada.

Odwiedzanym problemem użytkowników kserokopiarek jest zablokowanie pracy urządzenia na skutek zacięcia się arkusza papieru w jego wnętrzu. Powodem tego może być chociażby używanie niewłaściwego rodzaju papieru. Wsadzanie do kserokopiarki arkuszu o zbyt dużych wymiarach czy też o zbyt dużej gramaturze może być przyczyną tego, że papier będzie się nieodpowiednio układał w kasecie i dojdzie do jego zacięcia. Znaczenie ma także to, ile kartek na raz wkłada się do urządzenia. W celu uniknięcia problemu z zacinającym się papierem, zaleca się wkładać go mniej i uzupełniać braki na bieżąco. Jeśli dojdzie już do zacięcia się papieru, to należy usunąć go z drugiej strony, a nie wyrywać na siłę.

Kolejną przyczyną awarii kserokopiarek jest zanieczyszczenie urządzenia, co obniża jego sprawność. Niekorzystny wpływ ma zarówno duża wilgotność, jak również pyłki, kurz i resztki tonera. Wszystkie te zanieczyszczenia przyczyniają się do spowolnienia pracy urządzenia, które zaczyna być coraz głośniejsze i w końcu mogą wystąpić kolejne problemy w postaci marszczącego i zacinającego się papieru. Nawet zbyt wysoka temperatura wpływa destruktywnie na pracę kserokopiarki. Każde urządzenie potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania odpowiednich warunków – relatywnie niskiej temperatury.

Kserokopiarka nie będzie w stanie pracować wydajnie, jeśli w otoczeniu będzie panowała zbyt wysoka temperatura, co zwiększa ryzyko przegrzania się urządzenia. Może zamanifestować się to nie tylko wadliwym działaniem kserokopiarki, ale też jej całkowitym wyłączeniem się. Każde urządzenie wymaga określonej ilości czasu na schłodzenie układów. Najczęściej informacje o przegrzewaniu się urządzenia widoczne są na jego wyświetlaczu, co powinno skłonić użytkownika do przerwania jego pracy do czasu przestygnięcia kserokopiarki.

Co jeszcze może być problemem?

Przyczyną awarii kserokopiarki mogą być problemy z tonerem, na co wskazują chociażby nieczytelne wydruki. Toner może być zbyt intensywnie używany czy nieprawidłowo zamontowany. Warto sprawdzić, czy nie ma przypadkiem potrzeby wymieniania tonera i tego, czy jest właściwie zamontowany wewnątrz urządzenia. Niskiej jakości wydruki mogą być również wynikiem uszkodzenia głowicy czy lasera urządzenia, co wymaga skorzystania z usług serwisu. Do przyczyn awarii kserokopiarek zalicza się także nieprawidłowe ustawienie urządzenia i jego niewłaściwe użytkowanie – np. z otwartą pokrywą.