Rodzaje kserokopiarek

Kserokopiarka to jedno z najbardziej popularnych wielofunkcyjnych urządzeń biurowych, które spotkamy zarówno w mniejszych, jak i większych firmach. Pozwalają one zarówno na drukowanie, kserowanie, skanowanie, a nawet faksowanie. W ten sposób jesteśmy w stanie nie tylko zaoszczędzić na kosztach zakupu pojedynczych urządzeń, ale również na przestrzeni. Wybór konkretnego urządzenia zawsze powinien być uzależniony od potrzeb danej firmy oraz tego, czego konkretnie oczekujemy od sprzętu. Konieczne jest także ustalenie budżetu. Jeśli nie jest on zbyt wysoki, można zdecydować się na używany sprzęt. Bardzo często mają go w swoim asortymencie firmy, których główną usługą jest naprawa kserokopiarek, np. w mieście Poznań. Jakie są najczęściej spotykane rodzaje urządzeń?

Podział ze względu na kolor wydruków

Przed zakupem sprzętu musimy zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju wydruki będą nam najczęściej potrzebne. W zdecydowanej większości biur, drukuje się głównie różnego rodzaju umowy, faktury, wnioski i to zwykle w dużych ilościach. W tym przypadku najczęściej potrzebna jest naprawa kserokopiarek, gdyż urządzenia są eksploatowane bardzo intensywnie i dochodzi do szybszego zużycia bębnów, tonerów oraz filtrów. Jak wygląda podział sprzętów ze względu na kolor wydruków?

  • Kserokopiarki monochromatyczne – drukują i kopiują dokumenty w wersji biało-czarnej. Wyróżniają się dużą prędkością działania oraz niskimi kosztami utrzymania. W tym przypadku często korzysta się z wydajnych tonerów, polecanych zwłaszcza firmom, gdzie produkuje się sporą ilość dokumentów. Najprostsze modele są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach.
  • Kserokopiarki kolorowe – jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na drukowanie i kopiowanie w kolorze. Tego typu urządzenia są szczególnie przydatne w firmach na co dzień zajmujących się wydrukiem ulotek, broszur, plakatów itp. Są droższe w zakupie i utrzymaniu. Konieczna może być również naprawa kserokopiarek, aby dobrze skalibrować kolory. Takie wersje działają także nieco wolniej, gdyż wymagają większego nakładu pracy.

Podział ze względu na format wydruków

Przed zakupem konkretnego modelu, należy zastanowić się nad tym w jakim miejscu chcemy go ustawić oraz jaką powierzchnią dysponujemy. Wielkość kserokopiarki jest związana m.in. z formatem wydruku jaki oferuje. Na co możemy się zdecydować?

  • Kserokopiarki A4 – najpopularniejsze urządzenia, idealne również do użytku domowego. Najczęściej wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami i sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ilość wolnej przestrzeni jest niewielka.
  • Kserokopiarki A3 – to znacznie większe sprzęty, które są polecane w tych miejscach, gdzie potrzebne są najwyższej jakości wydajne urządzenia o wszechstronnym działaniu. Warto dodać, iż tego typu kserokopiarki oferują wydruk zarówno A3, jak i A4 oraz często w mniejszych formatach.

Podział ze względu na sposób działania

Obecnie zdecydowana większość kserokopiarek to urządzenia cyfrowe, które są wyposażone w procesor, odpowiadający za szybkość pracy oraz pozwalający np. na jednoczesne drukowanie i skanowanie dokumentów. Wiele sprzętów ma wbudowaną kartę sieciową, co jeszcze bardziej przyspiesza cały proces. Starsze analogowe wersje nie posiadają wbudowanego procesora. W związku z tym, jeśli chcemy uzyskać kilka kopii danego dokumentu, musimy za każdym razem ponownie go zeskanować. Urządzenia tego typu nie są bowiem w stanie zapamiętać obrazu, który został poddany skanowaniu. Jeśli jest nam potrzebna naprawa kserokopiarek, warto dowiedzieć się czy wybrana firma oferuje serwis wersji analogowych.