Różnice między drukarką atramentową a laserową

Drukarki są jednymi z najważniejszych urządzeń w praktycznie w każdym biurze. Równie często są wykorzystywane przez osoby prywatne. Choć coraz więcej dokumentów jest przesyłanych drogą elektroniczną, to jednak w dalszym ciągu część z nich trzeba wydrukować. Na rynku można spotkać wiele modeli różniących się od siebie parametrami technicznymi i przede wszystkim technologią wydruku. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy drukarkami atramentowymi a laserowymi?

Najważniejsze informacje o drukarkach

Druk laserowy miał zakończyć erę niezwykle popularnych urządzeń wykorzystujących tusz. Tak się jednak nie stało i drukarki atramentowe są nadal niezwykle popularne, zwłaszcza w przypadku użytkowników domowych. Jakie są podstawowe zalety urządzeń tego typu?

  • Drukarki atramentowe, w przypadku podstawowych modeli, są relatywnie niedrogie. Przy wyborze konkretnego egzemplarza, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale przede wszystkim na koszty eksploatacji. Trzeba sprawdzić głównie koszt wydruku jednej strony. W przypadku drukarek atramentowych, nie jest on szczególnie niski. Jeżeli jednak sprzęt będzie użytkowany sporadycznie, wówczas można stwierdzić, że drukarka atramentowa to dobry wybór. Warto oczywiście pamiętać, że tusz ma tendencję do zasychania.
  • Drukarki laserowe są zwykle droższe w zakupie. Ta różnica z biegiem lat systematycznie maleje, jednak nadal jest znacząca, szczególnie w przypadku modeli oferujących wydruk w kolorze. Technologia laserowa sprawdza się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba częstego drukowania dużej liczby np. dokumentów. Modele tego typu są wykorzystywane m.in. w biurach rachunkowych, firmach i instytucjach.

Drukarki laserowe, co do zasady, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby bez problemu poradzić sobie z dużym obciążeniem. Z kolei modele atramentowe zapewniają bardzo wysoką jakość wydruku, zwłaszcza w kolorze.

Podstawowe różnice pomiędzy drukarkami

Najważniejszych powodem dla którego drukarki laserowe są tak popularne m.in. w firmach, jest szybkość wydruku. W większości przypadków nowoczesne modele umożliwiają bezprzewodowe łączenie się z komputerami i urządzeniami mobilnymi. Ta funkcja umożliwia jednoczesne korzystanie z drukarki nawet kilkunastu osobom.

  • Jak sama nazwa wskazuje, drukarka atramentowa do prawidłowego działania wymaga tuszu. Z kolei drukarki laserowe wykorzystują specjalny proszek znajdujący się w tonerach, które umożliwiają wydruk znacznie większej liczby stron niż w przypadku kartridży atramentowych. W praktyce oznacza to, że częstotliwość wymiany tonerów, nawet w przypadku intensywnej eksploatacji sprzętu, jest stosunkowo niska.
  • Warto również pamiętać, że wydruki z drukarki laserowej są bardziej odporne na rozmazania i wilgoć, niż te pochodzące z modelu atramentowego.
  • W przypadku dużej liczby wydruków, niejednokrotnie koszty eksploatacji sprzętu są ważniejsze niż cena jego zakupu. Drukarka laserowa umożliwia obniżenie kosztów wydruku jednej strony do minimum. Modele atramentowe nie są tak ekonomiczne, dlatego rzadko spotyka się je np. w korporacjach.

Wybór konkretnej drukarki w dużej mierze zależy od sposobu i przede wszystkim intensywności eksploatacji. Przed zakupem warto oszacować miesięczną liczbę wydruków i określić ich koszt. Taka kalkulacja zdecydowanie ułatwi wybór. Niejednokrotnie wykorzystanie drukarki może znacząco się zwiększyć. Ma to miejsce najczęściej w przypadku początkujących firm, dlatego prognozowane wzrosty również należy wziąć pod uwagę. Wybór najlepszego rozwiązania z pewnością zaprocentuje w przyszłości, m.in. w postaci niskiego kosztu wydruku jednej strony.