Tusze i tonery – czy warto korzystać z zamienników?

Koszty eksploatacji drukarki i kserokopiarki w niektórych przypadkach mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli przygotowujemy duże ilości materiałów w ciągu miesiąca. Z tego powodu wiele osób rozważa zakup nieco tańszych zamienników tuszy i tonerów. Czy jednak ta oszczędność nie przełoży się na niższą jakość wydruków lub, co gorsza, nie doprowadzi do uszkodzenia drukarki? Zwłaszcza niedoświadczeni użytkownicy tych urządzeń mają wiele wątpliwości, czy warto ryzykować. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach warto stosować zamienniki tuszy i tonerów i na co zwracać uwagę przy zakupie.

Duże oszczędności i ryzyko związane z nieoryginalnych tuszy i tonerów

Niewątpliwą zaletą wykorzystania zamienników tuszy i tonerów jest ich cena, zwykle znacznie niższa niż cena oryginalnych produktów. To szczególnie istotne dla tych użytkowników, którzy drukują duże ilości materiałów i ma dla nich duże znaczenie, by cena jednostkowego wydruku była możliwie jak najkorzystniejsza. W sytuacji, gdy jedynie od czasu do czasu drukowane jest kilka stron na własny użytek, zakup droższego, oryginalnego produktu może nie mieć większego znaczenia dla Twojego budżetu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy regularnie potrzebujesz drukować duże ilości materiałów – w takiej sytuacji stosowanie tańszych zamienników może przełożyć się na znaczne oszczędności w ciągu roku.

Producenci sprzętu ostrzegają, że ich drukarki i kserokopiarki umożliwiają uzyskanie najwyższej jakości wydruków jedynie w sytuacji, gdy stosujemy wyłącznie oryginalne tusze i tonery pochodzące od producenta. Często jesteśmy straszeni, że wykorzystanie zamienników może poskutkować nawet uszkodzeniem sprzętu. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Oczywiście, jest rzeczą zrozumiałą, że producent drukarki gwarantuje jej działanie jedynie w sytuacji wykorzystania oryginalnych tuszy i tonerów. Jednak sugestie, że zamienniki często prowadzą do uszkodzenia drukarki lub kserokopiarki są nieuprawnione.

„Zamienniki” to często oryginalne, regenerowane tusze i tonery

Oferowane dawniej zamienniki tuszy i tonerów często bazowały na wykradzionych rozwiązaniach patentowych. Wyroki sądów i większa świadomość w kwestii prawa własności intelektualnej doprowadziły jednak do zmiany polityki firm oferujących zamienniki. Obecnie jako „zamienniki” bardzo często sprzedawane są oryginalne tusze i tonery, które po zużyciu zostały regenerowane (napełnione ponownie). Niewielkie firmy sprzedają je później często pod swoimi markami. Tego rodzaju zamienniki najczęściej nie różnią się niczym od oryginalnych i korzystanie z nich nie wiąże się z większym ryzykiem. Regeneracja tuszy i tonerów do drukarek to dobry sposób na oszczędzanie.

Na co zwracać uwagę, kupując zamienniki tuszy i tonerów do drukarek i kserokopiarek?

Nie oznacza to oczywiście, że nie ma żadnego ryzyka związanego z wykorzystaniem zamienników i że historie osób, które uszkodziły sprzęt po ich zakupie, są całkowicie zmyślone. Kupując zamienniki, zawsze powinniśmy sprawdzać, skąd pochodzą. Te oferowane przez firmy z pewną renomą na rynku najczęściej wyróżniają się dobrą jakością i korzystną ceną. Nigdy nie należy kupować zamienników niewiadomego pochodzenia, na przykład na aukcjach internetowych od użytkowników, którzy nie potrafią wyjaśnić, skąd dany zamiennik pochodzi i w jaki sposób został wyprodukowany.

To właśnie tego rodzaju z niewiadomych źródeł w wielu przypadkach pozwalają jedynie na wydruki niskiej jakości i mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia drukarki lub kserokopiarki.