Zamienniki tuszów do drukarek – o czym należy pamiętać?

Coraz więcej dokumentów jest archiwizowanych w formie elektronicznej, jednak nie zmienia to faktu, że drukarki nadal stanowią podstawowe wyposażenie praktycznie każdej firmy i instytucji. Część dokumentów wymaga wydrukowania i nic nie wskazuje, żeby w przyszłości miało być inaczej. W przypadku intensywnej eksploatacji drukarki, koszty znacząco wzrastają, dlatego wiele osób używa zamienników tuszów. Co warto o nich wiedzieć?

Najważniejsze informacje o zamiennikach tuszów

Zakup drukarki to niejedyny koszt, który trzeba ponieść w trakcie jej użytkowania. Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić jak kształtują się ceny i dostępność zarówno oryginalnych tuszów, jak i zamienników. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużej ilości wydruków. Jakie są najważniejsze zalety zamienników?

  • Pierwszą i najważniejszą kwestią jest ich cena. Zamienniki są tańsze niż oryginalne pojemniki z tuszem. Ta różnica w niektórych przypadkach może być bardzo duża. Gdy znamy już cenę zamiennika i jego wydajność, nietrudno policzyć jaki będzie koszt wydruku jednej strony i ile zaoszczędzimy w porównaniu do oryginału.
  • O użyteczności zamienników decyduje ich jakość. Obecnie wiele oryginalnych pojemników z tuszem jest ponownie regenerowanych. W praktyce oznacza to, że pusty kartridż przy użyciu specjalnej maszyny został drugi raz napełniony tuszem. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczne użytkowanie drukarki. Warto również zaznaczyć, że niektóre firmy sprzedają ponownie napełnione pojemniki z tuszem pod własną marką.

Czy używanie wysokiej jakości zamienników wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem? Zdecydowanie nie. Niestety w przypadku eksploatacji kartridży niewiadomego pochodzenia mogą wystąpić np. problemy z kompatybilnością.

Wysokiej jakości zamiennik to gwarancja bezproblemowej pracy drukarki

Tusz w drukarce przeważnie kończy się w najmniej odpowiednim momencie, dlatego zawsze warto posiadać zapas zarówno czarnego, jak i kolorowego kartridża. Ich wymiana w zdecydowanej większości urządzeń zajmuje dosłownie kilka chwil, po których można nadal wykorzystywać sprzęt. W przypadku gdy zachodzi potrzeba wydrukowania dużej liczby dokumentów, warto rozważyć zakup tuszu do drukarki w wersji XL, które różnią się od zwykłych kartridży wyłącznie pojemnością. Wiele osób zastanawia czy zamienniki oferują taką samą jakość wydruku co oryginalne tusze?

  • W momencie gdy kupujemy zamienniki u sprawdzonych dostawców, którzy specjalizują się w dostarczaniu wysokiej jakości kartridży, wydruki są takie same w przypadku oryginałów. Dotyczy to zarówno dokumentów tekstowych, jak kolorowych wydruków.
  • Jeżeli używany oryginalnych, regenerowanych kartridży, wówczas ich montaż, a także eksploatacja są identyczne. Jest to kolejna zaleta, która przemawia za wyborem wysokiej jakości zamienników.

Jak zatem sprawdzić, czy dany dostawca oferuje towar, który spełni nasze oczekiwania? Na początku warto zaznajomić się z opisem, w którym powinna znaleźć się informacja o pochodzeniu kartridży. Kolejną kwestią są opinie kupujących, które należą skrupulatnie przejrzeć. Dobrą praktyką jest wybór firm, które specjalizują się w sprzedaży zamienników przynajmniej kilka lat. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane np. z kompatybilnością, warto wysłać zapytanie lub skontaktować się telefonicznie. W taki sposób sprawdzimy jakość obsługi potencjalnych klientów. Jeżeli wszystko jest w porządku, wówczas można zamówić jeden lub dwa zamienniki na próbę. Takie postępowanie ogranicza do minimum ryzyko zakupu kiepskiej jakości tuszu do drukarki.